در دانشگاه آزاد مشهد؛

نخستین دوره آموزشی مشاوره پیش از ازدواج به کار خود پایان داد

 به گزارش روابط عمومی شورای استانی نهاد رهبری خراسان رضوی، دوره آموزشی مشاوره پیش از ازدواج(PMC) به همت شورای استانی نهاد رهبری، در قالب سه کارگاه یک روزه(مجموعا 28ساعت) ویژه مشاورین مرتبط با دفاتر نهاد دانشگاه های استان برگزار شد.

 

آموزش های مربوط به ازدواج جزو دروس حوزه علمیه قرار گیرد

حجت الاسلام احمد ترابی، رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی، دوم تیرماه در آخرین جلسه این دوره که در محل مجتمع رفاهی دانشگاه آزاد استان برگزار شد، با اشاره به اهمیت برگزاری آن، تصریح کرد: مباحث مطرح شده در این دوره، برای روحانیان و کسانی که می خواهند کار معرفتی، دینی و اجتماعی انجام دهند، بسیار ضروری است و جا دارد جزو دروس اصلی حوزه علمیه قرار گیرد.

 

مبلغان و معلمان نماد تعادل در زندگی باشند

وی در ادامه با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) که می فرمایند: «از ما نیست کسی که دنیا را برای آخرت و دینش را برای دنیا ترک کند»، تعادل میان امور دنیوی و اخروی را اصلی بنیادین در زندگی برشمرد و گفت: عدم تعادل در این زمینه، خطری است که همه در معرض آن هستیم؛ ما مبلغان و معلمان باید نماد این تعادل باشیم؛ نه دنیاگرایی افراطی و نه آخرت گرایی افراطی داشته باشیم.

 

هرچقدر برای نیازهای اجتماعی مردم سرمایه گذاری کنیم، کم است

حجت الاسلام ترابی تأکید کرد: در میدان نیازهای اجتماعی مردم هر چقدر هم که سرمایه گذاری کنیم، باز هم نیاز وجود دارد؛ در شرایط امروزی، کارکرد دینی ما در این میدان می تواند بسیار گسترده تر، قوی تر و موثرتر از میدان های گذشته باشد.

 

رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ممکن است امروز دیگر منبر، فراتر از مراسم های سنتی و پیرامون معضلات اجتماعی جواب ندهد چرا که افراد با نیازها و سلایق بسیار متنوع پای منبر می نشینند اما در مشاوره های فردی بهتر و بیشتر می توان به مسائل اجتماعی پرداخت لذا بهتر است منبر را به سمتی ببریم که مخاطب احساس نیاز به مشاوره پیدا کند.

 

وی در پایان ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری دوره، به نکات اخلاقی لازم در مشاوره های تک به تک اشاره کرد و یادآور شد: در کنار کسب آموزه های تربیتی، می بایست ساختارهای رفتاری خود را نیز اصلاح کنیم و حتی در مصون ترین شرایط، خود را در معرض سوء ظن قرار دهیم.

 

لازم به ذکر است برای شرکت کنندگان در این دوره که با تدریس دکتر مرتضی روحانی و دکتر رضا آذریان پیرامون سرفصل هایی همچون تبیین نظری اصول مشاوره پیش از ازدواج، آموزش محورهای مصاحبه ساختاریافته پیش از ازدواج، دستورالعمل اجرا و تکمیل فرم های PM، آموزش و اجرای تفسیر تست کتل Roleplayو اجرای عملی PMC در قالب تکالیف  CaseReportبرگزار شد، پس از اجرای آزمون عملی، گواهینامه شرکت در دوره صادر خواهد شد./ز.ش

کلمات کلیدی

تصاویر